Hetkel lehel:
3 külalist
tempt » ÜRITUSED - events » Siit- ja sealtpoolt Beringit

Siit- ja sealtpoolt Beringit

Siit- ja sealtpoolt Beringit

Raul @ 02.04.2006 00:01 | Registreerunud: 01.04.2003

Siit- ja sealtpoolt Beringit. Põhjarahvaste esemed Ajaloomuuseumis

Alates 2. märtsist Suurgildi hoones avatud näitusel Siit- ja sealtpoolt Beringit on võimalik näha maailmas haruldast põhjarahvaste etnograafiliste esemete kollektsiooni. Kogusse kuuluvad esemed tõid 19. sajandi I poole ekspeditsioonidelt kaasa Eestis elanud baltisaksa maadeuurijad ja meresõitjad.

http://www.eam.ee/est/naitused/avatud/article_id-249

MIDDENDORFFI JÄLGEDES

Urmet @ 20.04.2006 15:46 | Registreerunud: 17.04.2003


Arktika on kui lõputu raamat, mille läbilugemiseks kulub inimpõlvi.

Eestist pärit baltisakslane A.T. von Middendorff juhtis 19. sajandi keskel teadusekspeditsiooni Euraasia põhjatippu - Taimõri pool- saarele. Ajastule omaselt tegeles Middendorff erinevate valdkondadega loodusteadustest etnoloogiani, olles kõigis küsimustes teerajaja. Selle ekspeditsiooniga kirjutas Middendorff oma nime ajalukku. Poolteist sajandit hiljem otsustasid eesti teadlased oma kuulsa kaasmaalase teekonna järele teha, et näha, kui palju see kauge põhjapiirkond aastatega muutunud on. Nelik kohtus Avami tundras pärismaalastega, kelle esiisade abiga Middendorff jõudis Põhja-Jäämereni. Viimased 500 km ookeanini on tänapäeval täiesti inimasustuseta, ometi pole tundra kaugeltki tühi. Loomariigis käib suvel vilgas elu.

Taimõri poolsaar on maailma kõige põhjapoolsem kontinentaalpiirkond. 9 kuud aastas on see poole Euroopa suurune maalahmakas lumega kaetud, külmakraadid ulatuvad – 50ni. 19. sajandi keskel läbis baltisakslane Alexander Theodor von Middendorff Peterburi Teaduste Akadeemia ekspeditsiooni juhina Taimõri poolsaare lõunast põhja. Inimvõimete piiril toimunud ekspeditsiooni tulemusena täienes kaart paljude kohanimedega, esmakirjeldati uusi taimeliike ja põhjarahvaste kultuuri. Vene tsaari ja Briti Kuningliku Geograafiaseltsi medalitega pärjatud Middendorff jättis ajalukku jälje, mis on vastu pidanud ajaproovile.
Kuulsa kaasmaalase vägitegu innustas eesti teadlasi korraldama ekspeditsiooni Middendorffi radadele. Eesmärk oli omal nahal tunnetada põhjas rändamise karmust ja uurida, mil määral on 160 aastat muutnud selle igikeltsal paikneva maa loodust ja inimesi.

Arktika on kui lõputu raamat, mille läbilugemiseks kulub inimpõlvi. Taimõril on rännumehel võimalus kohtuda maailma suurima metsiku põhjapõdra karjaga, näha korraga tuhandeid rändlinde, kes on lennanud maailma servale pesitsema ja kalastada koos põliselanikega jõgedel, mis on kuivalt kalu täis. Uuele maadeavastajate põlvkonnale pole eelkäijate poolt kuigi palju avastada jäetud, aga see ei vähenda tänaste tegijate vaimustust kõike uuesti läbi teha.

Režissöörid: Liina Triškina, Riho Västrik
Stsenaarium: Riho Västrik
Operaatorid: Arvo Vilu, Vassili Sarana
Helilooja: Tiit Kikas
Produtsent: Riho Västrik
Pikkus 80 minutit
© Vesilind & TaimyrRosGeo


Linastub kinos Sõprus ainult 21., 22., 23. aprillil kl 19:30.
PILET 40 ja 60 krooni

Promm @ 11.05.2006 18:01 | Registreerunud: 01.04.2003

21. mail on ainulaadne võimalus tutvuda Šveitsi etnoloogi Jean-Loup Rousselot juhtimisel Suurgildi hoones avatud põhjarahvaste näitusega

[url]http://www.eam.ee/est/esileht/uudised/article_id-260[/LINK]