Hetkel lehel:
8 külalist
tempt » OKO » Looduslikud värvid

Looduslikud värvid

Looduslikud värvid

Padu @ 30.03.2004 20:15 | Registreerunud: 01.04.2003

Kaseiin e. kohupiimavärv

Kaseiinvärv (kohupiimavärv) on liimvärv, mille liimaineks on piimavalk (kaseiin). Kaseiinvärv on traditsiooniline värv seinte ja lagede viimistlemiseks kuivades ruumides (valmistamise retsept on juba üle 700 aasta vana). Puidupindade katmiseks lisatakse värvile linaõli, mis annab sellele suurema elastsuse. Värv on niiskustundlik ega sobi seetõttu välisvärviks. Samas on kaseiinvärv väga tervislik, heade hingavate omadustega, kuivab kiiresti (2-3 tundi) ning värvipinda on kerge uuendada. Ühtlase pinna saamiseks tuleb värvida kiiresti ja pinda eelnevalt niisutades.

Hea koostisega kaseiinvärv sarnaneb õlivärvile. Kaseiinvärv muutub ajaga aina püsivamaks, värvi kestvust ei vähenda ka seina pesemine. Kaseiinvärvi võib valmistada ka lubja baasil, sel juhul asendab kriiti lubi. Kohupiim segatakse veega, seejärel lisatakse lubi. Segu hõõrutakse, kuni see muutub liimjaks. Õige konsistentsi saamiseks lisatakse vett. Värvilise tooni saamiseks lisatakse vees pastaks hõõrutud värvimulda.

Kaseiinvärvi põhikoostisosadeks on kaseiin (liimaine), kriidipulber (täiteaine) ja vesi. Värvi toonitakse värvipigmentidega. Tavapäraselt kasutatakse värvi segamiseks ainult looduslikke koostisained. Kaseiinvärv on hingav, s.t. laseb läbi veeauru.

Kaseiinvärvi retsept
Kaseiinvärvi võib segada mitmel erineval viisil. Siin on esitatud üks võimalik lihtne retsept.

- Üks pakk (250g) rasvatut maitsestamata kohupiima.
- 10g booraksit.
Booraks lahustada pooles klaasis soojas vees ning segada seejärel kohupiima hulka. Jätta tunniks ajaks seisma.

- 600g kriidipulbrit. Osa kriidist (150g) võib asendada kaoliini, mica ja talgiga.
Kriit segada kahe klaasi veega ning jätta umbes tunniks seisma.

Segada mõlemad segud kokku ning toonida värvimullaga (värvimuld tuleb eelnevalt vähese veega pastaks segada).

Abistavaid linke:
Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus
Renoveeri.net
Majatohter
Amello

Tegin huvi pärast natuke matemaatikat. Materjalide hinnad on pärit Säästvate Ehituslahenduste lehelt ja komponente on võimalik veel odavamalt osta ;) Pigmentide hinnad algavad ca 10 kr 125g.

Võrdluseks - liitrine värvipurk ehituspoes maksab ca 100 krooni ... seega on ise segatud kaseiinvärv 4-5x odavam. Mis mulle veel meeldib on see, et värvi saab segada vastavalt vajadusele ja komponendid (kriit, pigment, booraks, vesi) va. kohupiim säilivad igavesti - poevärv kuivab seistes ja siis tuleb minna poodi uut purki ostma.

Pildinäide Renoveeri.net

Hinnatabel

Taavi @ 18.01.2010 16:48 | Registreerunud: 01.04.2003

ojaa, kohupiim seina

Urmet @ 18.01.2010 18:46 | Registreerunud: 17.04.2003


Tegelt kuidagi oligi see teema ununenud. Kuna mul hetkel remont aga täpselt värvimisvalmiduses, siis peaksin proovima ära. Kohupiima lähen vist ikka kuskilt hulgilaost või kuskilt üritan nihverdada odavamalt.

Vot kakaoga kohupiimast pruunid seinad oleks moodne!

Kui saaks aru mis see booraks tegelikult on siis ehk saaks mõnelt tuttavalt keemikult sedagi hankida.

Kaseiinvärvi katvus

Taavi @ 19.01.2010 13:38 | Registreerunud: 01.04.2003

Kohupiimavärvi katvus on sõltuvalt aluspinnast 4-9 m2/L. Kulu on toodud ühe kihi kohta. See võib kõikuda nii palju sõltuvalt aluspinna poorsusest ja imavusest, samuti kui sile või konarlik on pind. Kulu on väga suur kui näiteks katta kruntimata kindakrohvi ja väike kui katta krunditud kipsplaati.

Booraksit müüb Majatohter OÜ kogustes 10g - 8eek, 50g - 15 eek, 100g - 20eek , 250g -25eek, 1kg - 80 eek

MUNAÕLITEMPERA

Taavi @ 05.02.2010 12:40 | Registreerunud: 01.04.2003

Veel üks odav ja kestev värv. Retseptid, mis liikvel, on veidi erinevad (äädika kasutamine vist kiirendab kuivamist):

1) by Bioneer

Maali 27.08.2009 07:33
Soovitaksin proovida tempera e. munavärvi.
Austria munkade retsept-Targu talitajast leitud.
4 muna raputatakse kaanega purgis lahti,
lisatakse1 tl linaseemneõli, 1 tl äädikat, seejärel värvimulda.
Kasutatakse koheselt.Kuivab kiiresti.

2) by SRIK

Looduslikest värvidest on munaõli üks kulumis- ja pesemiskindlamaid värvitüüpe, sobides ka niisketesse ruumidesse (kindlasti katta vaha, õli või lakiga. Hallituse oht!).

Munaõlitemperaga värvitakse mööblit, seinu, lagesid. Aluspinnaks sobib kõige enam puu ja krohv. Värvi kasuks räägivad kulumiskindlus ja hea katvus. Pindu katta on kerge, kuid kuivamine on aeglane.

Retsept:
1 mahusoa mune (kollane koos valgega)
1 mahuosa keedetud linaõli ehk värnitsat
1 mahuosa vett

Koostisosadeks on võrdsetes osades (mahu järgi) mune, vett ja värnitsat. Munad lähevad nii valge kui kollasega.

1. Vispelda munad kokku ja lisa sama suur kogus keedetud linaõli. Lisa seejärel vesi väikestes portsionites ja sega, kuni vesi ja linaõli on emulgeerunud (segunenud).
2. Nõruta emulsioon läbi nailonsuka vms., nii, et munas sisalduvad kiud jäävad kinni. Emulsioon tahab kiiresti ja seepärast seda vaja jälle vispeldada.
3. Vajaduse korral võib emulsiooni veel veega lahjendada.

• Värvilise temperavärvi saamiseks lisage kuivpigmenti, väiksemate värvikoguste saamiseks võib kasutada ka tuubis õlivärve. Kasutada võib enamikke värvipigmente, välja arvatud väävlitundlikke.
• Kõigepealt valmistage värvipasta. Valage väiksem kogus emulsiooni anumasse ja lisage pidevalt segades nii palju kuivpigmenti, et tekib tihe pasta. Teatud kergeid ja rasvaseid pigmente võite kõigepealt vähese tärpentiniga niisutada
• Segage pastat niikaua, kuni pigment on ühtlustunud ning pasta on läikiv ja elastne.
• Segage pasta ülejäänud munaemulsioonisse.

Munaõlitempera tuleb valmis teha töökohal ja vahetult enne värvimist, sest see rikneb kiiresti. Äärmisel juhul võib seda lühiaegselt säilitada külmkapis. Vananendu, halvasti lõhnavat värvisegu ei tohi aga mingil juhul kasutada. Värvi jäägid on hästi komposteeritavad.

3) by Youtube