Hetkel lehel:
6 külalist
tempt » ÜRITUSED - events » Kinokontor@TEMPT vol.126 presents - Microcosmos

Kinokontor@TEMPT vol.126 presents - Microcosmos

Kinokontor@TEMPT vol.126 presents - Microcosmos

Urmet @ 22.12.2014 17:26 | Registreerunud: 17.04.2003

“I always liked the idea that America is a big facade. We are all insects crawling across on the shiny hood of a Cadillac. We're all looking at the wrapping. But we won't tear the wrapping to see what lies beneath.”  ― Tom Waits
 

Filmi toimumiskoht: TEMPT (Vabriku tn 6)
Kuupäev: 01.01.15
Algusaeg: 16:00

 

 

Film: Microcosmos (Microcosmos: Le peuple de l'herbe)

Režissöör: 
Aasta: 1996
Kestvus: 80 min 
Riik: Prantsusmaa, Šveits, Itaalia
Keeled: prantsuse

 


Prantsuse kahe bioloogi tehtud 75minutiline dokumentaalfilm “Mikrokosmos” on erakordne linateos, mis üllatas 1996. aastal ka paljunäinud Cannes’i filmifestivali publikut. “Mikrokosmoses” ei näe ühtegi inimest, seal pole mingisugust dialoogi ega stoorit. Filmi keskmes on hoopis igasugused putukad, lülijalgsed ja ussikesed, kes on nende koduses mikrokeskkonnas ja täiesti tõsielulises tegevuses kaadrisse üles võetud ja tuhandekordses suurenduses ekraanile toodud. Imepisikeste “näitlejate” igapäevaseid sekeldusi saadab natuuritruult püütud heli ja vaatajas väga täpse meeleolu loov muusika tundub mikroilma tegevusega adekvaatne.

Imetabaselt sümpaatsed 
Mitmesaja- või tuhandekordselt ekraanile suurendatud putukad ei mõju vaatajale koledalt, vaid oma meelekindlalt sihipärases tegevuses sümpaatselt ja igal juhul huviäratavalt. Filmiloojad on suutnud hoiduda vastikust tekitavaist stseenidest, mikroilma olevused äratavad kaastunnet ja tekitavad neid vaatavas inimeses looduse päritolu ja Jumala tahte küsimuse. Mind üllatas ja hämmastas mõne putuka “käte-jalgade-tundlate” motoorika sarnasus inimese liigutustega ning leidsin uut usku tammsaare-eestlaste väidetud “töö” erilisse pühadusse – justkui oleks see organiseeritud toiming olendeisse olemise olemusega määratud. Heaoluühiskonna mõnes mentaliteedis ja kihis (ka Eestis) põlglikult kahtluse alla seatud töö väärtus leiab “Mikrokosmoses” tugevat kinnitust. Võtkem eeskuju putukatest ja limustest! 
Seda – kuidas mesilased õielt õielele lenneldes nestet koguvad, ämblik olelusvõitluses rohutirtse võrku mässib, lepatriinud kopuleeruvad, ussikesed rohukõrtel roomavad, lehetäid kolorofülli närivad, sitasitikas sisyphoslikult jänesepabulaga jändab, faasan sipelgaid nokib, konnasilm Kuud peegeldab ja justkui teispoolsuse ookeanist uskumatult ilus-võimas sääsk sünnib – peaksid lausa koolikohustuslikus korras vaatama kõik Eestimaa õpilased. Kaunis-ülendava muusika saatel teineteist kompivad ja siis klammerduva liibuvusega kopuleeruvad teod mõjuvad kui maailma ilusaim seksistseen.

loe ka ülejäänud tekst Sirbist.

rotten tomatoes

wiki

imdb