Hetkel lehel:
2 külalist
tempt » KONKURSID - competitions » Johan ja Maria Laidoneri mälestusmärgi ideekonkurss

Johan ja Maria Laidoneri mälestusmärgi ideekonkurss

Johan ja Maria Laidoneri mälestusmärgi ideekonkurss

Armin @ 23.08.2012 15:22 | Registreerunud: 12.03.2010

 

Eesti Arhitektide Liit kutsub osa võtma abielupaar Johan ja Maria Laidoneri mälestusmärgi ideekonkursil. Konkursi eesmärgiks on leida parim monumentaal-arhitektuurne ideelahendus mälestusmärgile  asukohaga Viimsi mõisapargis. Esitatud töö peab pakkuma tervikliku lahenduse, haarates soovitavalt ka monumendi ümbritseva ala ning samuti kõnetama nii autodega sõitvaid inimesi kui ka kergliiklustee kasutajaid. Tööde esitamise tähtaeg on 06.september 2012.

„Kindral Laidoneri tuntakse enamasti kui Vabadussõda võiduka lõpuni juhtinud kindralit, kuid  Viimsi mõisaparki rajatava monumendi idee on pigem inimlikud väärtused - siin oli alates Vabadussõjast kuni  vangistamise ja Venemaale viimiseni  perekond Laidoneri kodukoht," sõnas Viimsi vallavanem Haldo Oravas.

„Seepärast on võistlustingimustes seatud eesmärgiks kujutada nii Laidoneri kui tema abikaasat Maria Krusžewskat,  kes oli rahvuselt poolatar," lisas Oravas. „Johan ja Maria Laidoneril on olnud keeruline ning raske elutee, kuid nende omavaheline side oli alati väga tugev - just sellist ühte hoidmist ja terviklikkust peab väljendama ka rajatav mälestusmärk."

Esitatud töö puhul hinnatakse kõrget kunstilist ja ideelist esitust. Esitatud töö peab pakkuma tervikliku lahenduse, haarates soovitavalt ka monumendi ümbritseva ala nagu näiteks juurepääsuteed, sillutis, valgustus, jne.

Kavandatud monument pakub mõisateljele, vastukaaluks mõisa peahoonele, vaadeldava ja kutsuva objekti, mis rikastab mõisatelge. Samal ajal annab soovitatav asukoht võimaluse luua monument, mis kõnetab nii autodega sõitvaid inimesi kui ka kergliiklustee kasutajaid.

“Laidoner on öelnud nõnda: „Tegelik Eesti riigi iseseisvus kestis ca 21 ja pool aastat, ajaloo seisukohalt on see väga lühike aeg, aga olen kindel, et Eesti rahva ajaloos ja rahva mälestustes see periood jääb kõige ilusamaks ajaks kogu tema elus ka veel juhul, kui Eesti rahvas tulevikus jälle kord tagasi võidab oma riikliku iseseisvuse!“. Kuidas selle perioodi ühe värvikama abielupaari rõõmud ja traagika vormida väljendusrikkaks tippteoseks on väljakutseks meie kunstnikele ja arhitektidele. Soovin loovust tegijatele ja mõistmist hindajatele,” lausub Eesti Arhitektide Liidu esimees Peeter Pere. 

Konkursi auhinnafond on kokku 8000 eurot, millest võidutöö preemia suurus on 3500 eurot. Kokku antakse välja viis auhinda.

Tööde esitamise tähtaeg on 06. september 2012 kell 15.00. Võitjate autasustamine ja näituse avamine toimub 25 september 2012 Eesti Sõjamuuseumis, Mõisa tee 1, 74001, Viimsis.

 

Võistluse korraldab Viimsi Vallavalitsus koostöös Eesti Vabariigi Kaitseminsteeriumi, Poola Vabariigi Suursaatkonna, Eesti Kujurite Ühenduse ja Eesti Arhitektide Liiduga.

Žürii koosseis:

esimees - Haldo Oravas Viimsi Vallavanem

liikmed:

Mihkel Tüür Arhitekt, Eesti Arhitektide Liit

Ülle Grišakov, Maastkuarhitekt

Aili Vahtrapuu, Skulptor, Kujurite Ühendus

Aime Kuulbusch, Skulptor, Kujurite Ühendus

Kristjan Luts, Eesti Sõjamuuseumide direktor

Silja Konsa, Muinsuskaitse Amet

Oliver Alver, Arhitekt, Viimsi Vallavalitsus, Eesti Arhitektide Liit

Poola Suursaatkonna esindaja

Kaitseministeeriumi esindaja

Asendusliige: Peeter Pere, Arhitekt, Eesti Arhitektide Liit

Žürii sekretär: Pille Epner, Eesti Arhitektide Liit