Hetkel lehel:
4 külalist
tempt » OKO » Koostootmine / Cogeneration (combined heat and power - CHP)

Koostootmine / Cogeneration (combined heat and power - CHP)

Koostootmine / Cogeneration (combined heat and power - CHP)

Raul @ 16.08.2010 10:12 | Registreerunud: 01.04.2003

Soojuse ja elektri koostootmine ei ole Eestis enam uudis, kuid väikesed CHPd, mis varustavad kodumajapidamisi ja liituvad smart gridi on vist küll suht uus teema.

Vaadates meie asutuse hajusust ja praeguse elektrivõrgu ja tootmise ebaökonoomsust (kasutegur 15-17%) oleks taolistel aparaatidel küll pointi (kasutegur ca 90%).

Sakslaste LichtBlick on koostöös Volkswageniga väljatöötanud ottomootoril/sisepõlemismootoril CHP ZuhauseKraftwerk :Näiteks Hondal on ka oma sisepõlemismootoril CHP olemas.

Eesti kontekstis huvitavam ja meie metsasust vaadates praktilisem, oleks stirlingmootoriga- puidugraanulitel töötav aparaat, mida pakub näiteks Sunmachine, mille tööpõhimõtet saab näha siin.Sunmachine® Pellet

Raul @ 18.09.2010 12:48 | Registreerunud: 01.04.2003

Kalju Rüütli on ka mõtisklenud samadel teemadel:

Või siis näiteks teine, ilmselt veel paremini Eesti oludesse sobiv lahendus – Stirlingmootoril põhinev ja puidupelletitel töötav mikrokoostööjaam (CHP), näiteks Sunmachine Pellet. Tunnis 1,7 – 3 kW elektrit ja 6,5 – 10,5 kW soojust tootev mikrojaam kataks ühe pere elektri- ja soojusvõimuse vajadused kaarega ning ekspordiks elektrisüsteemi ülejääva toodetud elektri. Kusjuures, ilma konkreetseid arvutusi tegemata, võib väita, et nii elekter kui ka soojus oleks sisuliselt tasuta. Ülejääva elektri müügist tuleva rahaga saab katta suurema osa kui mitte kogu vajaminevate pelletite ostu hinna. Selle seadme hinnaks pakutakse ca € 23 000 (ca 360 000 EEK)…
Miks siis Eestis need tuulegeneraatoris ja mikroCHP-d populaarsed pole? Vastus on väga lihtne – ostuhind on keskmisele Eesti perele liiga kõrge ning Eesti riik ei soodusta mitte kuidagi taastuvenergia kasutuselevõttu kodumajapidamises. Lisaks hinnale olevat Eesti Energiaga elektri müügilepingu sõlmimine on tõeline bürokraatia kadalipp. Sõltumata sellest, et seadus nagu ka kohustaks Eesti Energiat seda tegema. Leitakse aga piisavalt põhjuseid miks seda mitte teha. Küll olla probleeme elektri kvaliteediga või muu sellisega “tehnilise” nüansiga. Sõltumata sellest, et koduse elektritootmise süsteemi inverterist tulev pure sinewave elekter on kvaliteetilt kaugelt parem kui Eesti Energia juhtmest tulev.

Vaat, et igas vähegi arenenud riigis on kodusele taastuvenergia tootmisele (harilikult max 10 kW tootlikkusega) soodustused. Kus maksusoodustuse, kus igasugu grantide ja muude toetuste näol. Kus Eesti selles mõttes on? Khmm… Just…

Ehk EER võtaks kätte ja teeks midagi, et seda olukorda parandada ja soodustada riiklikult kodustes majapidamistes taastuvenergia tootmist. Demokraatia mängimise ja läbimõtlemata populistlike ettepanekute asemel?

ja soovitan lugeda KOGU ARTIKLIT

+ töötav aparaat:Sunmachine

Raul @ 25.02.2012 00:33 | Registreerunud: 01.04.2003

Sunmachine on aadressi muutnud
http://www.sunmachine.at/