Hetkel lehel:
5 külalist
tempt » äri - business & politics » Riigihanked ja mõtted riigihangetest

Riigihanked ja mõtted riigihangetest

Riigihanked ja mõtted riigihangetest

Urmet @ 21.12.2009 14:32 | Registreerunud: 17.04.2003

EPBL pressiteade 15.12.2009


RiigihangetestOlukord projekteerimisturul on murettekitav. Tegelikkus ja tellija kujutlus ehitisest erinevad teineteisest totaalselt. Riik on täna üks kehvemaid tellija ülesande täitjaid, kuna delegeerib kogu tellija töö riigihanke kaudu ehitajale, kes ise projekteerib. Riik ei tohi tellijana käituda ebaprofessionaalselt, kuna see on riigile majanduslikult kahjulik. Oleme seisukohal, et riigiasutused peavad käituma targalt ja ratsionaalselt, nagu seda eraettevõtja teeb. Riik saab sel juhul paremaid ja kasutuskuludelt odavamaid lahendusi ning valmisehitatud ehitised kindlasti väljendavad tulevase tarbija huvisid rohkem kui seni.Toome ära näite kuidas eelprojektiga soovitakse saada mingit segast laiendatud versiooni: Riigi Kinnisvara AS teeb riigihanke ”Jõgeva kohtu- ja politseihoone projekteerimine” (registreerimisnumber 115528) eelprojektile, aga sisearhitektuurset osa soovitakse saada tööprojekti mahus. Samas muud osad on ette nähtud projekteerida täpsustatud eelprojekti mahus, mis ei anna piisavat informatsiooni sisearhitektuuri tööprojekti mahu jaoks. Miks ei võiks riigihange olla kohe tööprojektile? Kui taoline olukord jätkub, hakkab Eesti Projektbüroode Liit (EPBL) selliseid juhtumeid ametlikult vaidlustama!Riigihangete osas teeme järgmised ettepanekud:
1. Projekteerimine lahutada ehitamisest!
2. Tellija ja tulevase kasutaja huvisid kirjeldada ainult läbi tööprojekti!
3. Nii projekteerimishanke kui ka ehitushanke korraldamine viia professionaalsele tasemele. Selleks riigil luua professionaalsed riigihangete korraldamise kompetentsikeskused, 4-5 regionaalset üksust.
4. Riigihangete tulemusel valminud ehitusprojektid suunata ekspertiisi Eesti Projektbüroode Liidu (EPBL) poolt aktsepteeritud isikutele.Lugupidamisega,
Mauno Inkinen
Tegevdirektor
Eesti Projektbüroode Liit (EPBL)


P.S. Foto on illustratiivne ja ei olnud pressiteate osa.
Pärit on see siit.

kaur @ 21.12.2009 15:14 | Registreerunud: 23.04.2009

Õige algatus. Ma olen tükk aega juba mõelnud, et kuidas pagan sellesse kõigesse peaks suhtuma, mida meie riigikassasse makstud raha eest tellitakse/teostatakse.
Enda viimane vastu-seina-peaga-jooks oli mingi Haapsalu lastekodu asendava asenduskodu riigihankega, mil keskmine hind jäi ca 300-400k kanti ning töö võitis YIT ehitus hinnaga 89k.
Häid näiteid leiab kindlasti veel, kuid see on ikka suhteliselt hullumeelne. Sellistest asjadest peaks ka EPBL huvi tundma.

Kaur

Urmet @ 21.12.2009 15:41 | Registreerunud: 17.04.2003

Ma leian sama. Riigihanked lähevad aina rohkem absurdsemateks. Ammu oleks aeg midagi ette võtta. Mida rohkem mõtled hetkelahenduse üle, seda rohkem probleeme leiad. Ma ei tea millega ülejäänud projekteerijateklubid tegelevad aga see on tõesti pöidlad-püsti-algatus.

Väga tähtis asi, mis tuleks üle vaadata, oleks ka riigihangetele osalemistingimuste enamus punktide vajalikkus. Et mingi Vana-Vigala tööõpetuse klassi renoveerimise projekteerimiseks pole minu arvates vaja kolm aastat suurärimehelikult ülal peetud arhitektuuribürood, mis teenib aastas kümneid miljoneid kroone.

Riik vaatab liigselt tihti arhitekti kui ärimeest ning eraklient näeb arhitektis vaest kunstnikku.

Maajamaa *

Raul @ 21.12.2009 17:08 | Registreerunud: 01.04.2003

Ma meenutan nostalgiaga aastatetaguseid arhitektuurikonkursse, kus osavõtutingimused olid võrreldes tänastega väga mõistlikud - ei olnud mingeid erilisi kvalifitseerumisnormatiive jm. taolist jokk jama - eesmärk oli leida parim idee. Varem said arhitektuuri tegema hakata ka noored/tudengid ja materiaalselt vähem kindlustatud tegelased: täna pead sa enne tõestama, et oled haritud, erudeeritud, kvalifitseeritud ja sul on nii-ja-nii-palju raha ...

*
Selgituseks noorematele inimestele: Mõni aeg tagasi kandis tuntuim Eesti pornoleht nime "Maarja", mis on ühtlasi ka Jeesuse ema nimi. Kristlike ringkondade survel muudeti ajakirja nimi ümber "Maajaks". "Maarjamaa" on olnud üks Eesti nimetusi kristluse ajal.

by JMKE

Urmet @ 21.12.2009 22:32 | Registreerunud: 17.04.2003


Kas ma mäletan õigesti või valesti ei tea keegi.
Aga mulle tundub, et Maaja lõpetas majandusliku kliima tõttu tegevuse.
Kodukootud seksuaalstaare enam ei sünni väljaspool seltskonnaajakirjanduse sensatsiooniotsinguid.
Käsitöö ei pidavat enam piisavalt au sees olema.

AS Koger & Partnerid majandusaasta aruanne

Raul @ 03.07.2010 17:53 | Registreerunud: 01.04.2003

„Kogu riigihangete turg on osutunud kahjumit genereerivaks süsteemiks ja puudub usk selle tendentsi pöördumisse enne suurt riigihankemulli lõhkemist,“ seisab aruandes.

Kommentaar:
Juba sõjaväes öeldake, et lahingusse minnes te ei tohi unustada, et teie varustus on hangitud vähempakkumise korras.

via Äripäev