Hetkel lehel:
5 külalist
tempt » ÜRITUSED - events » The handicap principle and its implications to human signaling and altruism

The handicap principle and its implications to human signaling and altruism

The handicap principle and its implications to human signaling and altruism

Urmet @ 11.09.2009 16:29 | Registreerunud: 17.04.2003

Amotz Zahavi : mees, kes leidis raiskamisele evolutsioonilise seletuse

8. ja 9. septembril peab Tartus loenguid Tel-Avivi ülikooli emeriitprofessor Amotz Zahavi, kelle ideed kulukatest signaalidest on muutnud tänapäevaseid arusaamu biokommunikatsiooni olemusest.

Oma peateoses “Liikide tekkimine” (1859) käsitles Charles Darwin liikide kujunemist loodusliku valiku toimel. Esmalt keskendus ta tunnustele, mis andsid elusolenditele mingi eelise teiste omasuguste ees, et võistelda liigikaaslastega, ellu jääda kohtumisel teiste eluvormidega ning tulla toime erisuguste keskkonnamõjudega. Hiljem, uurides loodusliku valiku ulatust, pühendas Darwin raamatus “Inimese põlvnemine ja suguline valik” (1881) peatähelepanu sugulisele valikule.

Murdepunkt sugulise valiku teooria seletamiseks saabus 1975. aastal, mil Iisraeli zooloog Amotz Zahavi avaldas ajakirjas Journal of Theoretical Biology artikli “Mate selection – a selection for a handicap” (“Paarilise valik – edemuse valik”). Zahavi esitas oma artiklis kulukate sootunnuste evolutsioonile põhjenduse, mis sarnaneb inimühiskonnas levinud pillamise ja raiskamisega. Mõlemal juhul on tegu isendi kvaliteedi kuluka reklaamimisega.

Zahavi näitas, et kulutused ilutsemisele (näiteks paabulinnu saba) ja pillamisele (näiteks luksuskaubad) võivad olla nende signaalide saatjatele ja vastuvõtjatele kasulikud. Võime kulutada ressursse ohtlikule ja ebapraktilisele toretsemisele on signaal nende ressursside olemasolu kohta. Zahavi ideed on täitnud olulise lünga Darwini sugulise valiku teoorias, seletades ära, mis kasu saavad emased kõige kulukamate ornamentidega paarilisi eelistades. Peale bioloogia on kulukal signaliseerimise printsiibil tähtis roll ka psühholoogia, sotsiaalteaduste, meditsiini ning keskkonnateaduste evolutsioonilistes harudes.

Amotz Zahavi viibib Eestis TÜ ja bioloogilise mitmekesisuse tippkeskuse FIBIR kutsel. 8. septembril peab Zahavi ingliskeelse loengu “The handicap principle and its implications to human signaling and altruism” Dorpati konverentsikeskuse (Tasku hoones) Baeri saalis, 9. septembril aga loengu “The unique properties of signal selection and their implications to signaling by hormones and neurotransmitters” Vanemuise 46 ringauditooriumis. Loengud algavad kell 18.Händikäpi printsiip

Taavi @ 11.09.2009 17:31 | Registreerunud: 01.04.2003

Ojee - see on ja juba vana teooria ... mind üllatab selle pressiteate juures see, et seal ei kasutata kordagi eestikeelset väljendit "händikäpi printsiip" ... nagu puuduksid pressiteate koostajal bioloogia-alased teadmised.

Kunagi olen ühes oma EKA essees ka sellele teooriale viidates üritanud selgitada, miks tänapäeva arhitektuuris on nii palju "punnitatud", "ebapraktilist" jm. taolist. ... nagu EKAs kombeks igast asjast jahuda :) ...

Soovitan soojalt vaadata TÜ loengusarja:
Raivo Mänd SISSEJUHATUS KÄITUMISÖKOLOOGIASSE

Hänikäpi printsiibi selgitamine toimub 11.peatükis Biosignaalid ja biokommunikatsioon

Väljavõte:

Mis puutub inimestesse, siis majandus- ja sotsiaalteadlastele on ammu tuntud järgmised mõisted:

- silmatorkav tarbimine (Veblen 1899) - tarbimine, mida kasutavad ülemklassid oma kõrge staatuse demonstreerimiseks;

- staatust väljendavad kaubad (Miller 1975) - kallid riided, ehted jm luksuskaubad, millel pole nende omanikule tegelikult “elulist” tähtsust;

- kaubad, mille eesmärgiks on näidata, et ostja raatsib piisavalt kulutada - kihlasõrmused, matusepärjad jne.

Viimasel ajal on inimeste käitumist uurivad bioloogid ja evolutsioonilised psühholoogid tulnud välja mitmete huvitavate ideedega händikäptunnustest inimesel. Näiteks inimeste keel võib olla händikäp. Miks muidu nii palju sünonüüme, mõistukõnet; miks üht ja sama asja nii mitut moodi välja öeldakse. Kui eesmärk oleks lihtsalt informatsiooni edasi anda, oleks kasulikum iga nähtuse jaoks pruukida üht ja sama sõna. Kuid kui eesmärk on signaliseerida oma kvaliteedist, näiteks oma aju arengutasemest, pole imestada, et rohkem hinnatakse hoopis neid inimesi, kes kõnelevad kõrgelennuliselt, kujundlikult ja kelle sõnavara on rikkam, mitte aga neid, kes kõnelevad otse ja lihtsate üheseltmõistetavate väljenditega. Samuti hinnatakse kõrgelt neid, kes saavad paremini aru mõistukõnest, kahemõttelistest naljadest jms.

Muusika, kunst, ilukirjandus, suur osa teadusest võib olla händikäp. Neid hinnatakse just sellepärast, et neist ei ole kellelegi midagi otseselt kasu. Vastupidi, nende tegevusaladega tegelemine kulutab palju aega ja energiat. Inimene, kes võib endale lubada selle kõigega tegelda ja selle kõrval veel kõhu täis saada ning lapsi kasvatada, peab olema kvaliteetne, tugev indiviid.

Igasugu kummalised kombed ja tavad (munade värvimine, haudade ehtimine, kingituste tegemine jõuludeks jne) võivad olla händikäpid. Luksusautod, restoranilõunad, kallid kasukad, teemantkõrvarõngad, püksiviigid võivad olla händikäpid. Nn “oma isiksuse arendamine” ehk tegelemine kunsti, kirjanduse, spordi, purjetamise, slaalomi jms-ga võib olla händikäp. Alkoholism võib olla paljastav händikäp. Mees, kes “võtab pitsi ja peab aru", demonstreerib sellega oma tahtejõudu. Mees, kes võib palju juua ja ometi tuleb ka oma eluga toime, demonstreerib oma organismi vastupidavust mürkidele. Võib-olla ei öelnudki vanad roomlased ilmaasjata: "In vino veritas". Samuti võib suitsetamine ja narkootikumid olla händikäp. Noorte meeste uljus, kangelaslikkus, noorusidealism võib olla händikäp. Altruism võib olla händikäp. Jne jne. Rõhutan, et esialgu on need kõik valdavalt spekulatsioonid, mida veenvalt tõestada on tehniliselt väga raske.

Lisan veel omaltpoolt paar märkust:
- kui kõik muud variandid on ära proovitud, langetatakse ratsionaalne otsus
- looduses üldiselt on kõik optimeeritud - ainus koht, kus energiat ja ressursse kokku ei hoita on soojätkamine. Eriti sellele viimasele rõhub händikäpi printsiip ...