Hetkel lehel:
4 külalist
tempt » KONKURSID - competitions » Maavalla hiite fotovõistlus 10222 (31.10.09)

Maavalla hiite fotovõistlus 10222 (31.10.09)

Maavalla hiite fotovõistlus 10222 (31.10.09)

Urmet @ 08.08.2009 16:26 | Registreerunud: 17.04.2003

Täpsemalt loe Maavalla lehelt.
Maavalla koda kuulutab välja fotovõistluse “Maavalla hiied 10222”.
Võistlusega soovitakse jäädvustada meie rahva looduslike pyhapaikade ilu ja valu ning suunata inimesi märkama esivanemate väekohtade varjatud väärtusi.
Hiied, yksikud pyhad puud, kivid, allikad, ristipuud ja muud looduslikud pyhapaigad kätkevad endas looduslikke ning ainelise ja vaimse elma väärtusi, mis ootavad avastamist. Märkamist vajab seegi, kuidas inimene pyhapaiku hoiab ja kasutab, olgu siis esivanemate heade tavade vaimus või hoopis teadmatult ja hoolimatult.
Osalejad
Töid hinnatakse kahes jaos: noored kuni 16-aastased (kaasa arvatud) ning vanemad.
Mida pildistada?
Jäädvustatud paik või ese peab olema äratuntav.
Pildil võivad olla ajaloolised looduslikud pyhapaigad: hiied, yksikud pyhad puud, allikad, kivid, ristipuud, samuti kurepesadega postid, millele seotakse paelu. Pilti võib teha pyhapaika toodud andidest ja raviesemetest, inimestest pyhapaigas jõudu kogumas, ande jätmas, ravimas, tuld tegemas, nõu pidamas jm ajaloolisi tavasid järgimas. Kurvema poole pealt võib pildile pyyda pyhapaigas toimuvat reostamist, hävitustööd ja selle jälgi.
Millised peavad pildid olema?
Iga osaleja võib saata kuni kymme pilti.
Arvesse lähevad vaid digifotod, mille pikem kylg on vähemalt 3000-piksline (noortel võib olla ka 2000-piksline) Kuvad peavad olema jpg-formaadis.
Pildifail peab olema nimetatud järgmiselt: autorinimi_pildinimi.laiend (näiteks: KaurKyyp_Hiiekivi1.jpg).
Pildi saatmine
Pildi yleslaadimiskeskkonnas tuleb täita kõik väljad, samuti lisada pildi saamise lugu (paigast teadasaamine, selle otsimine ja pildi tegemine), samuti koha lugu või lood, millest selgub, et tegemist on pyhapaigaga. Oluline on ka viide teabeallikale.
Tähtajad
Fotosid saab yles laadida 05.08. - 31.10. Pildid palume yles laadida Maavalla koja kuvalehel.
Võistluse tulemused kuulutatakse välja ja auhinnad antakse kätte jõulukuu algul Tartus. Syndmuse täpse aja ja koha saab teada kooljakuu (11) algul Maavalla koja kodulehelt.
Auhinnad
Noorte ja vanemate arvestuses antakse välja esimesed auhinnad. Eriauhinnad antakse neis ryhmades: puu(d), kivi(d), veekogu, kaitstavad liigid pyhapaigas, annid, hiietavad, hiie valu.
Mis on Maavald?
Maavallaks on maarahvas nimetanud oma kodumaad. Lisaks Eesti vabariigi maa-alale hõlmab Maavald praegu Venemaal asuvaid Vadja- ja Seto alasid ning Põhja-Lätis asuvaid põliseid maarahva kyli. Maavalla koda yhendab maarahva põlise loonausu kodasid.
Fotovõistlus toimub koostöös Tartu Ülikooli, Hiite Maja SA ja Siseministeeriumiga.

Looduslike pyhapaikade ylevaate ja muud asjakohast teavet leiab Maavalla koja pyhapaikade lehelt.

Fotoks eelmise aasta võitja. Maardu hiiemets.

Võitjad ja võidutööd

Urmet @ 04.12.2009 10:46 | Registreerunud: 17.04.2003Täiskasvanute I koht: Ilme Parik
Valgeallikas
Allikas asub Harjumaal Kose kihelkonna Saula kylas. Tean kohta juba oma 30 aastat, olen seal ka varem käinud. Ja aeg-ajalt kutsub sinna tagasi.

Noorte I koht: Toomas Koitmäe
Helme Ohvriallikas 2
Helme Ohvriallikas ehk Arstiallikas on linnuse all orus. Noored neiud ohverdanud seal oma ilu säilitamiseks helmeid. Sellest toimingust saanudki maakoht endale nime. Allika vesi olnud «rohuks seitsme tõve vastu».

Parim puu kuva: Pille Porila
Hiiepärna ahastus
Terikeste hiiemägi asub Tartumaal Võnnu kihelkonna Terikeste kylas.
Võtsin osa Tartu linnavalitsuse yritusest, kus tutvusime hiitega nii teoorias kui looduses suurepärase giidi Ahto Kaasiku juhendamisel. Mu imestus oli väga suur, kui hiljem leidsin pildilt sellise ahastava näo, kuna mäletan täpselt, et sel ajal kui ma puu sisemust pildistasin, rääkis giid selle hiie rahu rikkumisest inimeste poolt, mis tõi ka viimastele aina õnnetust.

Parim kivi kuva: Ilme Parik
Ussikivi
Ussikivi asub Harjumaal Hageri kihelkonna Lokuti kylas Tõdva-Nabala kõrvalmaante 1. kilomeetril tee ääres, suhteliselt rohu sees.
Ohvrikivi kohta leidsin teavet aadressilt http://register.muinas.ee/?menuID=monument. On näha, et seda ohvrikivi kasutatakse tänapäevani, mille tõestuseks on myndid kivil. Kivil olevasse lohku koguneb vihma ajal ligi liiter vett, mida on kasutatud mitmesuguste haiguste raviks.

Turu Foto eriauhind parimale saarte kuvale: Paul Hunt
Põhilise leppe kivid
Suuremõisa kyla, Pyhalepa kihelkond Hiiumaal.
Põhilise leppe kivid on kokku kuhjatud suurele paeplaadile ja nende all pidavat puhkama Rootsi kuningas Ingvar. Nime on saanud kivid aga selle pärast, et meremehed olevat enne merele minekut siia kivi toonud, et sõlmida jumalaga põhiline lepe, mille kohaselt jumal hoiab neid õnnetustest eemal. Ka sõlmitakse seal muid leppeid. [Kuva on võistlusel, kuna tegemist on ajaloolise ohvrikohaga. Toim.]


ja oli muidki võitjaid....