Hetkel lehel:
5 külalist
tempt » RAAMAT - BOOK & FILM » \"Nõuga jõu vastu\" K.Traks

"Nõuga jõu vastu" K.Traks

"Nõuga jõu vastu" K.Traks

Taavi @ 29.05.2009 14:33 | Registreerunud: 01.04.2003

Konstantin Traks
Nõuga jõu vastu

Hetkel loen päris muhedaid meenutusi elust Petrogradis pärast bolševistlikku riigipööret Venemaal 1917. aastal. Autor, kes töötas Tšiili ühendatud salpeetritöösturite delegatsiooni direktori abina ja kellele allus enne natsionaliseerimist pürotehnikalaboratoorium ja muid tööstusi, oli laia tutvusringkonnaga, osav ja võimekas organisaator, tänu millele suutis aidata paljusid hätta sattunud inimesi. Teosest õhkub vaatamata süngele ajastule inimlikku soojust ja humoorikatki ellusuhtumist.

See oli aeg, kus Petrograd oli 200 000 eestlasest linnakodanikuga "eesti suurim linn" (kuskilt on see number meelde jäänud - vist Volmeri filmist "Minu Leninid").

Koos punastega hakkasid mässama ka sini-must-valged ja millega kogu see värk lõppes teab igaüks. Loe lisaks "Luubist".

8. aprillil 1917 marssis 40 000 eestlast (neist 15 000 Petrogradi garnisonis teenivad eestlased) Tauria palee juurde ja esitas oma nõuded vürst Lvovi valitsusele. 30 orkestrit, 100 sinimustvalget ja kümnete kaupa vene- ja eestikeelseid punaseid loosungeid trikoloorikesega nurgas oli mõjuv pilt. 12. aprillil kinnitas Vene Ajutine Valitsus Eesti autonoomiaseaduse - esimese ja ainsa, mille Vene valitsus andis. Nagu 1988. aastal nii ka 1917. aastal olid eestlased kõige kiiremad ja kasutasid noore revolutsiooni uima edukalt ära. Juba mõne nädala pärast sai (hea ja demokraatlik) valitsus ohjad pihku. Riigi lõhkumist ei võinud ju lubada ja rohkem säärast separatismi ei seeditud. Isegi ukrainlastele öeldi tuimalt: «Ei!» Eestlastele nõrkushetkel lubatut oli aga hilja tagasi võtta.

Promm @ 29.05.2009 14:53 | Registreerunud: 01.04.2003

Ma olen vimasel ajal päris palju Müstlist Venemaad kuulanud arhiivist. Laivina tavaliselt ei satu peale.
Seal on see hea et iga saate teema on kirjas.
http://vikerraadio.err.ee/kuularhiiv?saade=52&kid=89