Hetkel lehel:
2 külalist
tempt » Maailm - world » Kartograafia / Cartography

Kartograafia / Cartography

Kartograafia / Cartography

Urmet @ 28.04.2009 10:38 | Registreerunud: 17.04.2003

Et siis hobikorras paljud nohikud üle maailma sebivad kokku iidseid kaate ning siis kui lõpuks nad mõistavad et üksi kodus nendega olla ei olegi nii huvitav, hakkavad nad neid skännima ja netti üles seadma. Osad on väga praktilised eriti linnaehituslikust vaatevinklist ja osasid võiks ju tänapäevalgi veel reisides kasutada.

Üks tüüpidest kel on hullult palju põnevaid vanu kaarte on Hipkiss.
Peale linnade kaartide ja muude maakaartide on tal ka osade vanade kindluste ja kirikute plaanid sisse skännitud.

Urmet @ 28.04.2009 10:43 | Registreerunud: 17.04.2003


tseki näiteks vanu antartika kaarte!
oot kellega ma nendest just üks päev rääkisin midagi?

Urmet @ 28.04.2009 14:18 | Registreerunud: 17.04.2003


Kaardid Narva linnast.

Tallinnat kaardistades

Urmet @ 28.07.2009 13:58 | Registreerunud: 17.04.2003

Tallinna Linnaarhiivi kaardikogu skaneerimise ja veebis esitamise projekt.
Project for digitizing Collection of plans and maps of Tallinn City Archives.
Hetkel nagu aru saan siis koosneb kaardikogu alles 415st kaardikirjest, loodame et täieneb mahukamaks ürituseks või ühineb teistega. Veidi ebamugav kasutada ja aeg-ajalt kipub aeglaseks ka jääma.

BIBLIOSERVER

Päris hea renoveerimisega alustades või muidu huvi tundes leida üles vana kaart huvipakkuvast alast, et seda paremini mõista.

Ja siis veel lisaks muidugi ka Ajalooarhiivi kaartide register - hõlmab olulist osa Ajalooarhiivi erinevates fondides säilitatavatest kartograafilistest materjalidest. Kirjete sisestamisega alustati 1997. aastal ja töö jätkub tänini. Hetkel leiate andmebaasist mitmekülgset informatsiooni rohkem kui 30 000 kartograafilise dokumendi kohta. Sealhulgas siis ka väljamaa kaardid, mitte vaid kohalikud. Mugav kasutada ja praktiline.

EHA

Metsaregister

Taavi @ 23.08.2009 22:10 | Registreerunud: 01.04.2003

Metsaregister on väga lahe, kogu Eestit hõlmav andmebaas, milles saab eriti lihtsalt vaadata erinevate kaitseaalde, reservaatide jm. taolise asukohti. Kaljukotka pesi jm. päris "salajast" infi vähemalt avalikus osas näha ei ole ... - paroole jagatakse vaid valitud ametnikele.

Näiteks Hiiumaa ainuke reservaat asub Tahkuna poolsaarel Suurjärve ümbruses. Seda, et tegu on reservaadiga nägin alles hiljem - niiet vabandused kelleleiganes seal loata viibimise pärast. Suurjärve kohta veel nii palju, et seal tegelikult ei ole järve - on päris huvitav järve kinnikasvamise tagajärjel tekkinud soolapp. Et Metsaregistri legendis olevast loetelust paremini aru saada, soovitan mõisteid Looduskaitseseaduse abil täpsustada.

Katastriüksustel klikkides on võimalik saada täpset infi krundil asuva metsatüübi kohta (sh. kasvukoha tüüp, puude liigid & osakaal, keskmine vanus & kõrgus).

Metsakaitse- ja Metsauuenduskeskuse koduleht metsad.ee sisaldab veel muud huvitavat infi, metsandusstatistikat jne.

Ulukiseire & Eesti Linnuatlas

Taavi @ 23.08.2009 23:03 | Registreerunud: 01.04.2003

Metsakaitse- ja Metsauuenduskeskuse ulukiseire ruutloenduse andmetelt sattusin Eesti Linnuatlasele. Mõlemad päris huvitavad kohad ;)

Eesti Linnuatlase koostamisel oli Promm vist vaatlejana kaasatud?

Promm @ 24.08.2009 13:46 | Registreerunud: 01.04.2003

Linnuatlast tegin jah natuke Juminda poolsaarel. Niisama linde vahtida on tore, a pesitsemist määrata on ikka suht raske, ainult veelindudega on vähe lihtsam. Vähemalt sain kogu poolsaare risti-põiki läbi käia ja paar enda jaoks uut liiki nägin ära.
Tundub et praeguseks on kogu Eesti enamvähem kaetud, kuigi paar aastat läks kauem kui alguses välja kuulutati.

OpenStreetMap.org – avatud ja tasuta maakaart kõikidele

Urmet @ 13.01.2010 07:52 | Registreerunud: 17.04.2003

Eestisse on jõudnud OpenStreetMap projekt, mille eesmärgiks on koguda vabatahtlike abiga tasuta ülemaailmne kaardiandmebaas. Tegu on piltlikult öeldes kaartide Wikipediaga: igaüks saab maakaarti täiendada ja igaüks saab seda tasuta kasutada, kirjutab Jaak Laineste Rohelises Väravas.

Sageli küsitakse, milleks seda uut projekti on vaja, kui Googlel, Regiol ja teistel on detailsed kaardiandmed ja tasuta teenused juba olemas. Peamine sisuline erinevus on avatuses: kommertsfirmade andmed on kontrollitud ülal-alla põhimõttel ja kuuluvad konkreetsele firmale, kes neid jagab jaopärast, sageli kalli raha eest, uuendades neid eelkõige seal, kus see on äriliselt kasulik. OpenStreetMapi andmed on loodud kodanikualgatuse korras, kuuluvad kõikidele ja neid saavad kõik soovijad täiendada. Avatusest tulenevad mitmed eelised, üks neist on andmeuuenduse kiirus. Näiteks Tartu uus Vabaduse sild jõudis OpenStreetMap kaardile peaaegu reaalajas, loetud minutitega. Google'i kaardi uuendamine enamikes riikides võtab aega alati kuid, tsükkel Eestis võib olla isegi mitu aastat. Teine eelis on detailsus: kõige paremini teavad oma koduümbrust kohalikud, ning nemad saavad lisada ning hoida uuendatuna detaile mida ülalt-alla põhimõttel koguda on niivõrd töömahukas, et see pole realistlik. Näiteks on huvilised Berliini loomaaia kõik puurid juba ära kaardistanud; järgmise sammuna võiks seda teha keegi ka Tallinnas. Samuti saab OpenStreetMapi kaarti kujundada täpselt enda vajaduse järele: valida, mis infot seal näidatakse, mis värve kasutatakse jne.

Osalemiseks OpenStreetMap projektis tuleb lihtsalt minna www.openstreetmap.org lehele ja registreerida endale kasutaja. Tuleks uurida juhiseid Wiki alt ja vastavalt sellele saabki kaarti täiendama hakata. Eestikeelsed juhendid on tõlkimisel, hetkel on enamus infot inglise, saksa jt suuremates keeltes. Otse veebilehel on nupp Edit (peab olema piisavalt detailsel kaardivaatel), mis võimaldab kõige lihtsamaid tegevusi, näiteks parandada mõne huvipunkti nime, või lisada kaardilt puuduv äri.

Teede/tänavate ja muu rohkema info lisamine on pisut keerukam, seda me otse veebivahendiga teha ei soovita. Arvutisse tuleks paigaldada tasuta tarkvara, näiteks JOSM või Merkaator, ning selles on võimalusterikas kaardi muutmise funktsionaalsus. Väga kasuliku võimalusena saab seal Eesti Maa-ameti kaarte (põhikaart, baaskaart ja ka aerofotod) kasutada taustainfona. Oluline on teada, et Maaamet on andnud selleks spetsiaalse loa, sest üldiselt autorikaitse tõttu teistelt valmiskaartidelt ja aerofotodelt andmeid kopeerida, isegi näiteks tänavanimesid vaadata, ei tohi. Üldisemalt on kaardi uuendamiseks Eestis kaks põhilist viisi: kas kasutada Maa-ameti kaarte taustainfona või käia ise väljas, kasutades käsi-GPS seadet mis salvestab liikumise teekonna, ning laadida saadud andmed kaardi uuendamise programmi. Kõige parem on teha mõlemat, sest väljas liikumine on tervisele ainult kasulik. Oluline on ka teada, et lihtsalt GPS-jälje üleslaadimisest ei piisa: alati tuleb juurde märkida, mis tüüpi ja nimega teega on tegu. Automaatselt salvestatakse andmebaasis muudatuste ajalugu: kes mida millal muutis, ning vajaduse korral on võimalik suuremaid ekslikke muudatusi tagasi võtta (kuigi see ei ole päris automaatne, selleks tuleb teavitada administraatoreid).

Kaardi suuremas koguses täiendamiseks korraldavad huvilised mapping partysid ehk kaardistustalguid, kus koguneb väike seltskond kaardistushuvilisi, et näiteks üks väike armas Eestimaa linn või vald jalgratta, GPS-i ja paberilehe abil ühe päevaga põhjalikult kaardistada. Suvehooajal on plaanis ka Eestis nendega ots lahti teha, sest talvel lume all on teede tüüpe jms raske määrata, seega tuleb kaardistajal kas kasutada Maa-ameti aerofotosid või käia lõunamaid kaemas (ja kaardistamas).

Tegevus Eesti huviliste seas toimub nii loodud MTÜ Avatud Maakaardi Seltsi raames kui ka sellest täiesti sõltumatult. Olulisemad senised saavutused on Corine maainfo lisamine baasi, kust sai palju metsade, soode ja põldude infot, näidis Eestimaa üldvaatest enne ja pärast on juuresoleval pildil. Samuti taotleme eri fondidest ja sponsoritelt toetust tõsisemateks projektideks, kus ainult entusiasmist ei piisa: näiteks oma Eestimaa spetsiifilise kaarditeenuse tekitamine, kaardistustalgute toetamine (nt GPSide soetus selleks), projekti tutvustamine ja koolitamine. Geograafiaõpetajad on suurt huvi tundnud vastava koolituse vastu, läbi kooliõpilaste kaasatuse saab loodetavasti koduloo kaardistamine varsti täiesti uue taseme. Kui senini jäävad kodukandi kaardid looja enda taskusse või kodulehele, siis läbi OpenStreetMapi jõuab see kõikide teisteni, kes sama piirkonna vastu tõsisemat huvi tunnevad.

Oluliseimad viited veebis:

www.opensteetmap.org – projekti peamine portaal, andmete vaatamine, uuendamine ja juhised Wiki kujul

www.openstreetmap.ee – Eesti MTÜ Avatud Maakaardi Selts loodav eestikeelne infovärav kõikidele projektist huvitatutele.

artikkel bioneeri vahendusel

Lalitesh Katragadda: Making maps to fight disaster, build economies

Taavi @ 15.01.2010 21:02 | Registreerunud: 01.04.2003

As of 2005, only 15 percent of the world was mapped. This slows the delivery of aid after a disaster -- and hides the economic potential of unused lands and unknown roads. In this short talk, Google's Lalitesh Katragadda demos Map Maker, a group map-making tool that people around the globe are using to map their world.

Eestiga seotud teadlaste nimed maailmakaardil

Taavi @ 27.01.2010 11:49 | Registreerunud: 01.04.2003

Paljud Tartu Ülikooli ja Eestiga seotud teadlaste nimed on jäädvustatud maailmakaardile. 19. sajandil ja 20. sajandi algul korraldas Peterburi TA mitmeid ekspeditsioone Vene polaaralade ja Siberi uurimiseks, kus juhtivat osa etendasid baltisakslastest teadlased. Mitmed baltisaksa ja vene maadeuurijad-loodusteadlased ning hiljem nõukogude teadlased nimetasid geograafilisi objekte oma eeskujude või mõnda kindlat piirkonda esimesena uurinud teadlase järgi (näit Baeri saar, Bellingshauseni meri jne).

vaata siit

Eestimaa uksematiks on läti?

Urmet @ 10.02.2010 12:28 | Registreerunud: 17.04.2003


Surfates saidil nimega Strangemaps avastasin pildi eestimaakujulisest uksematist, mille neile oli saatnud lätlanna. Usun, et selle all ei ole mõeldud midagi solvavat vaid kujutis on puhtjuhuslik.

Eesti mõisad

Taavi @ 11.02.2010 18:42 | Registreerunud: 01.04.2003

Eesti mõisaportaali on tehtud päris nunnu kaart.

On alanud kogu maailma 3D kaardistamine

Taavi @ 14.02.2010 21:27 | Registreerunud: 01.04.2003

Blaise Aguera y Arcas demos new augmented-reality mapping technology from Microsoft.

Atlas Obscura

Urmet @ 30.03.2010 14:24 | Registreerunud: 17.04.2003


Ainult meie arhitekuurifoorumis siis parimad reisilahendused! Maailm muutub personaalsemaks ja sedamoodi ka kaardid või siis reisimine. Nüüd enne järgmist turismireisi hea otsida üles just kõige friigimad vaatamisväärsused ning kohad millest ei saa eemale hoiduda.

Eesti kohta on hetkel siis üleval vaid Patarei vangla. Teades kui palju meil veidraid vaatamisväärsusi on, siis usun et nimekiri peatselt täieneb. Kui seda aga ei peaks juhtuma siis tuleks asi ise kätte võtta ning teha väike vaatamisväärtuste kaart kodumaa kohta.

atlasobscura.com

Euroopa keskkonnakaardid

Taavi @ 30.03.2010 16:29 | Registreerunud: 01.04.2003

Euroopa Keskkonnaagentuuri lehelt leiab päris palju interaktiivseid Euroopa keskkonda puudutavaid kaarte. Lehel on veel muud huvitavat kraami - graafikuid, filme jne.

Kaardid SIIN

Reljeef Maa-ametis

Promm @ 12.04.2010 12:33 | Registreerunud: 01.04.2003

Maa-ameti kaardiserverisse on tekkinud võimalus vaadata reljeefi (kaardiakna vasakus ülanurgas on nupud kust saab sisse lülitada). Kogu Eesti veel kaetud ei ole, a küllap edaspidi tuleb juurde.
Ma sain sealt näiteks teada et Balti elektrijaama tuhavälja max kõrgus on 48m

http://xgis.maaamet.ee/

Pildil kuplid Karulas.

Mälumaastikud

Taavi @ 12.04.2010 13:16 | Registreerunud: 01.04.2003

Eelneva postituse jätkuks - suutsin seal Narva lähedase basseini peal (mille otsas olen isiklikult turninud) 80m välja klikkida :)) (keskmine jääb kuhugi sinna 70m kanti)

+

MÄLUMAASTIKUD

Koha- ja paiganimed on oluline osa pärandist, mis on hääbumas koos traditsioonilise maastikukasutuse muutusega. Siia lehele on koondatud kolme rahvuspargi kohapärimuslikud tekstid ja fotod, koos helisalvestustega Eesti Kirjandusmuuseumist ja kohalikest kogudest aastast 1890.

Promm @ 12.04.2010 13:51 | Registreerunud: 01.04.2003

Ma mõtlesin kõrgust jalamilt. 75 on merepinnast.

Paar pilti settebasseinidest

Taavi @ 14.04.2010 12:10 | Registreerunud: 01.04.2003

Wolfram Alpha - teadmiste kaardistamine

Taavi @ 28.04.2010 16:17 | Registreerunud: 01.04.2003

Tundub päris cool vidin, kus Wikile vahelduseks päringuid teha.

Wolfram|Alpha

Stephen Wolfram, creator of Mathematica, talks about his quest to make all knowledge computational -- able to be searched, processed and manipulated. His new search engine, Wolfram Alpha, has no lesser goal than to model and explain the physics underlying the universe.+

1 näidispäring

Kannibalide kaart

Morani @ 28.04.2010 21:38 | Registreerunud: 16.04.2010

Kaart 20.sajandi algusest, kus punasega ära toodud kaasaegsed ja kollasega ajaloolised kannibalide elupaigad. Euroopa puha tühi :(

muidu ka hea lehekülg: strangemaps.wordpress.comSiberi kannibalism

Taavi @ 29.04.2010 12:42 | Registreerunud: 01.04.2003

Ei andnud asu see, et kannibalide kaardil olid ostjakid ( Khanty / Hanti (obsolete: Ostyaks - tegemist soomeugri hantidega - eestlaste sugulasrahvas ) inimsööjateks märgitud.

Ma nagu ei ole kuulnud, et handid oleks inimsööjad ja nende elupaik ei kattu vanal kaardil esitatuga.

Arvatavasti oli tegu samojeedi rahvastega (neenetsid, nganassaanid, sölkupid jne.), kes elavad rohkem põhjapool ja Jäämere kaldal - metsapiirist väljas, seal toitu vähem ja elamistingimused raskemad.

Samoyed
Siberian Mongolian people, 1589, from Rus. samoyed, lit. "self-eaters, cannibals" (the first element cognate with Eng. same, the second with O.E. etan "to eat"). The native name is Nenets. As the name of a type of dog (once used as a working dog in the Arctic) it is attested from 1889.

Peab veel mainima, et ostjakkide (hantide) juures toimus GULAGI suurim kannibalismi afäär - Nazino affair. Väikesele jõesaarele (a swampy island about 3 km long and 600 meters wide) Nazino külakese lähistel pandi ca 6000 vangi, kellest eluga pääses ca 2000. Nälg oli suur ja esines kannibalismi (Over the next month about 50 people were arrested for cannibalism).

Sellest sündmusest on Google Booksis ka üks raamat saadaval:
Cannibal Island: death in a Siberian gulag By Nicolas Werth

Kaardistatud prügikastid

Urmet @ 08.06.2010 08:49 | Registreerunud: 17.04.2003


Et siis mingisugune grupp inimesi on tulnud ideele kaardistada ära prügikastid ning need lisada guugelmäpile, et oleks kõigile hõlpsasti leitav.

Noh, asotsiaali tõõpäeva saab sellega ju teoreetiliselt teha tunduvalt efektiivsemaks kui neile anda iphone-id ja siis lasta otsida omale ideaaltrajektoore kaardi järgi. Sellega aga on siis oht auto alla jääda nagu viimasel ajal teatatakse.

Mulle jäi see kaardirakendus väga arusaamatuks. Ma ei leidnud ühtegi nendest lubatust 4054 prügikastist kaardilt üles. Alguses üritasin muidugi kodukandi prügikastide seisukorda uurida aga siis juba lihtsalt tahtsin pildi peale mõnda jätta kuid ei õnnestunud seegi.

Kaarti testides trüki otsingu reale "viru".

veebileht prygikast.com

Maa-ameti oksjonikeskkond

Taavi @ 27.06.2010 10:20 | Registreerunud: 01.04.2003

Maa-amet müüb kooskõlas Riigivaraseadusega ja "Keskkonnaministeeriumi valitsemisel oleva kinnisvara kasutamiseks andmise ja võõrandamise korraga" riigile kuuluvaid kinnisasju avalikul elektroonilistel enampakkumistel, millest võivad osa võtta kõik isikud. Riigimaad saavad osta nii Eesti kui ka välisriikide kodanikud ja äriühingud. Teavet müüdavate kinnistute kohta saab aadressidelt www.maaamet.ee/maaoksjon, www.maaamet.ee/ ja www.ametlikudteadaanded.ee, kus enampakkumiste teated ilmuvad vähemalt kaks nädalat enne enampakkumise toimumist. Samuti avaldatakse enampakkumise teade vähemalt ühes üleriigilise levikuga ajalehes.

Maa-ameti elektroonilisel enampakkumisel saab teha pakkumisi Maa-ameti maaoksjoni kodulehel http://www.maaamet.ee/maaoksjon

Regio 2009.a. tegevusaruanne

Taavi @ 05.07.2010 23:50 | Registreerunud: 01.04.2003