Hetkel lehel:
9 külalist
tempt » ÜRITUSED - events » Kreeklane nimega Doménikos Theotokópoulos

Kreeklane nimega Doménikos Theotokópoulos

Kreeklane nimega Doménikos Theotokópoulos

Urmet @ 03.03.2009 14:36 | Registreerunud: 17.04.2003


KUMU dokumentaalne esitleb:

4. märts kell 18:00 Kumus
EL GRECO
Režissöör/Director Iannis Smaragdis, Kreeka-Hispaania-Ungari / Greece-Spain-Hungary 2007, 117’

TASUTA

Muusika/Music: Vangelis

Inglise keeles / In English

Sissejuhatus / Introduction by Tiina Abel

„El Greco” on eepiline jutustus kompromissitust kreeka kunstnikust ja vabaduse eest võitlejast Domenicos Theotokopoulosest ehk El Grecost. Ükskõikseks ei jäta kindlasti kedagi ka filmi võimas ja mõjus muusika Vangeliselt.
16. sajandil on Kreeta saar okupeeritud veneetslaste poolt. El Greco naudib kunstnikuna frivoolset elu, samal ajal kui mässulised võitlevad iseseisvuse eest. Ühe Veneetsia vägede rünnaku ajal hukkub kunstniku isa ning El Grecot haarab lein ja muserdatus. Ta lahkub Kreetalt, lootes leida lohutust mujalt. Veneetsias sõbruneb ta hispaania preestri Nino de Guevaraga, kes imetleb El Greco kunsti, kuid ei suuda nõustuda tema progressiivsete vaadetega religioonile, kunstile, elule ja armastusele.


Aastate pärast, mil El Greco on end sisse seadnud oma armastatuga Toleedos ning saab suuri tellimusi kirikult ja aristokraatialt, uuendab Guevara tutvust, kuid ta pole enam idealistlik preester, vaid suur inkvisiitor. Ta tellib portee El Grecolt, kes maalib Guevarat ausalt, sellisena, nagu ta preestrit näeb. Tulemus viib kunstniku inkvisitsioonikohtu ette ning süüdistajad ründavad halastamatult kunstniku ideaale, loomingut, armastust ja usku. Juhindudes siirast veendumusest, jääb El Greco võitmatuks ning ka sajandeid hiljem hinnatakse tema töid kire ja vaoshoituse, hämaruse ja valguse raevuka kooseksisteerimise tõttu.

Mees kui kunst ja arhitektuur!